POZNAJ SMERFY - ZA CO ICH KOCHAJĄ DZIECI

Smerfy Ważniak to smerf niezbyt lubiany w wiosce smerfów. Zawsze uważa że ma rację i próbuje innym narzucić swoja wolę. Jego autorytetem jest Papa Smerf zawsze gdy chce narzucić innym swoje zdanie podpiera się słowami (Papa Smerf zawsze powtarza, że…). Ważniak jest także kapusiem gdyż zawsze chętnie donosi do Papy Smerf  na innych mieszkańców wioski. Jego atrybuty to okulary które nosi jako jedyny smerf i książki z którymi się nie rozstaje. Ważniak uchodzi za kujona i inne smerfy nie przepadają za jego towarzystwem, jego natręctwo kończy się tym iż wylatuje z hukiem wyrzucony przez inne smerfy lądując na tyłku na obrzeżach smerfowej wioski.

 

Papa Smerf jest prawie najstarszym mieszkańcem wioski smerfów liczy około 500 lat. Opanował sztukę rzucania zaklęć jak i alchemię. Jego wiedza na temat świata jest ogromna. Pod jego przywództwem smerfom żyje się bardzo dobrze. Nikt nie podważa autorytetu Papy Smerfa nawet kujon ważniak często podpiera swoje tezy powołując się na Pape-Smerfa (inaczej Wielki Smerf). W krytycznych sytuacjach to właśnie Papa ratuje swoich podopiecznych z opresji. Zawsze zachowuje opanowanie. Charakterystyczny dla Papy jest jego czerwony strój jak i wiekowa biała broda. Opanowany, dobroduszny, mądry znający tajniki magii i alchemii to właśnie cały Papa Smerf.

 

Smerfy Osiłek jest najsilniejszym smerfem w Wiosce Smerfów jak możecie się domyślić stąd się wziął jego przydomek. Charakteryzuje się niespotykaną odwagą zawsze gotowy by ratować swoich braci z opresji. Irytuje go i denerwuje postawa przemądrzałego Ważniaka, często to on wyrzuca go z Wioski. Ma wielu przyjaciół ale najlepiej dogaduje się z pracusiem. Osiłek to smerf z zasadami nie lubi słabych i niezdecydowanych dla niego liczy się siła, zdecydowanie, odwaga. Cecha szczególna to tatuaż na ramieniu.  

Smerfy Smerfetka to pierwsza kobieta w wiosce smerfów. Została stworzona przy użyciu magii i alchemii przez Gargamela złego czarodzieja wroga smerfów nr1. Jej zadaniem było złamać smerfom serce i skłócić ich między sobą. Lecz stworzona by czynić zło sama zaraziła się dobrem płynący z serc smerfów i stała się smerfetką. Początkowo brunetka dzięki magii Papy Smerfa staje się atrakcyjną blondynką. Jej strój to biała sukienka oraz białe pantofelki. Jej ulubione zajęcie to hodowla kwiatków. Podlewając kwiatki podśpiewuje po cichutku wesołą melodie.

Smerfy Łasuch - to wesoły łakomczuch. W wiosce smerfów zajmuje się przygotowywaniem przysmaków którymi również lubi się objadać. Zawsze chodzi ubrany w struj kucharski z wielka czapką szefa kuchni. Codziennie gotuje dla wszystkich smerfów jego popisowy przysmak to ciasto ze smerfowymi jagodami. W polskiej wersji głosu Smerfowi użyczył Włodzimierz Press, Tomasz Jarosz i Zbigniew Borek.

Smerfy Harmoniusz – urodził się z duszą i osobowością artysty niestety cierpi na całkowity brak talentu (słoń mu nadepnął na ucho). Nigdzie się nie rusza bez swojej małej trąbki z której potrafi jedynie wydobyć dokuczliwy dźwięk Truuutuuutuuu!. Udziela się i gra w smerfowej philharmonic smurfestra. Nie przejmuje się tym że na razie nie jest wirtuozem jest przekonany, że dzięki ćwiczeniom jeszcze kiedyś jego muzyka będzie rozbrzmiewać w Smerfowej Wiosce ku uciesze Smerfów.

Smerfy Maruda – Wszystko co ktoś powie czy zaproponuje , Maruda zawsze jest niezadowolony i negatywnie nastawiony do wszystkich zmian czy pomysłów. Jego ulubione słowa to : „Nie cierpię…” Zawsze od tych dwóch słów rozpoczyna swoją wypowiedź. Dla Marudy charakterystyczny jest sposób poruszania się zawsze i wszędzie chodzi z zaciśniętymi pięściami a grymas i przymrużone oczy to jego naturalny wyraz twarzy. Choć wszystko wskazuje że ten smerf nie posiada uczuć to w gruncie rzeczy jest smerfem wrażliwym kochającym w szczególności małego Smerfusia.

Smerfy Ciamajda - Ten smerf to prawdziwa ciamajda. Zawsze nawet w sytuacji, gdzie się wydaje iż nic się złego nie może wydarzyć, on ulega różnym wypadkom. To uderzy się w głowę, to znowu się potknie i nabije sobie guza. Nie grzeszy także bystrością umysłu, wolniej chwyta w czym rzecz od pozostałych smerfów. Jednak jest bardzo lubiany w Wiosce gdyż nigdy się nie obraża, jest koleżeński i zawsze otwarty. Cechą charakterystyczną dla smerfa ciamajdy jest za duża, opadająca na oczy i koślawe nogi.
Smerfy Zgrywus - Uwielbia żartować kosztem innych. Jego sztandarowy żart to specjalnie przygotowany wybuchowy prezent niespodzianka. Mimo iż zawsze stosuje ten sam żart Smerfy nabierają się a w szczególności Smerf Ważniak pada ofiarą Zgrywusa. Cechą charakterystyczną dla Smerfa Zgrywusa jest paczka przewiązana czerwoną wstążką zawsze ma jedną niespodziankę pod ręką.
Smerfy Laluś -Ma obsesję na punkcie własnego piękna i nie rozstaje się ze swym lusterkiem stale w nie zerkając. Szuka nowych technik do poprawy cery, jeśli znajdzie w niej coś brzydkiego potrafi cały dzień nie wychodzić z własnego domu. Krytykuje portrety Smerfa Malarza za to, że nie potrafi uchwycić odpowiednio jego ślicznego wizerunku. Jest najbliższym przyjacielem Smerfetki, uwielbia dyskutować z nią na temat mody, ubioru i urody.
Smerfy Pracuś -Konstruktor i wynalazca, nadzoruje wszelkie prace w wiosce smerfów. Często buduje różnego rodzaju urządzenia z myślą o mieszkańcach wioski, jest twórczy i zaradny. Bez niego reszta smerfów nie wiedziałaby jak naprawić cokolwiek we właściwy sposób. Czasem jego projekty to kompletna klapa, mimo to obecność Pracusia w wiosce jest niezbędna. Znakiem rozpoznawczym pracusia jest ołówek zatkniety za uchem, którym rysuje plany swoich genialnych pomysłów.
Smerfy Śpioch - Jak łatwo się domyślić lubi spać i jest w tym naprawdę dobry. Potrafi zasnąć o każdej porze, w dowolnym miejscu i w każdych warunkach. Czesto przez to jego koledzy wpadają w kłopoty. Śpioch jest postrzegany przez inne smerfy jako postać kompletnie nie przydatna, chodziaż jemu samemu zdarza się nieświadomie uratować przyjaciół z opresji. Smerf Śpioch zwykle ma na pół otwarte oczy i ziewa co zwiastuje, że wkrótce ułóży się do snu.
Smerfy Malarz - Artysta który maluje portrety, najczęściej Smerfetkę, oraz krajobrazy. Mówi z francuskim akcentem i nierozstaje się z paletą farb oraz pędzlem. Identyfikujemy go po czerwonym płaszczu oraz ciemnogranatowej muszcze wywiązanej pod szyją. Jest bardzo wybuchowy kiedy coś mu niewychodzi, ewentualnie jeśli obraz niepodoba się innym smerfom z wioski głośno wyraża swoje oburzenie. Zmorą dla niego jest Laluś który nisko ocenia twórczość Malarza.
Smerfy Poeta - Pod wpływem chwili komponuje wiersze na przeróżne imprezy i okazje zwykle tytułując je Oda do ...Ma talent i duszę artysty a przynajmniej tak jemu się wydaje. Nie może zrozumieć dlaczego inne smerfy uciekają w pośpiechu kiedy on zaczyna recytować. Znakiem rozpoznawczym smerfa Poety jest pióro oraz skrawek pergaminu na którym zapisuje wszystkie słowa kiedy ma natchnienie.
Smerfy Farmer - Odpowiedzialny za uprawę owoców i warzyw farmer czuwa aby wszyskie smerfy w wiosce miały co jeść przez cały rok. Ochoczo pracuje na polu schowanym za wioską, czasem pomagają mu inne smerfy bo przeważnie jest tu dużo do zrobienia. Farmer lubi swoją pracę lecz denerwuje się strasznie kiedy długo nie ma deszczu i na jego grządkach jest sucho. Hobbistycznie zajmuje się również uprawą kwiatków. Rozpoznajemy go po charakterystycznych zielonych ogrodniczkach, słomianej czapce i drewnianych bucikach.
Smerfy Sasetka - Niektórzy zadają sobie pytanie skąd się wzieła Sasetka. Została stworzona przez trzy smerfiki według magicznej receptury Gargamela. Smerfiki zauważyły, że Smerfetka jest smutna i czuje się źle jako jedyny osobnik żeński w grupie smerfów, więc stworzyły dla niej towarzyszkę do zabaw Sasetkę. Z charakterystycznymi warkoczami,ubrana w różowe ogrodniczki Sasetka jest wesoła i energiczna. Lubi podobnie jak chłopcy wspinać się na drzewa, wykopywać dżydżownice, walczyć na zapasy a nawet taplać się w błocie.
Smerfy Marzyciel - Słynie z tego, że wymyśla i opowiada przygody smerfów ze swoim udzialem, które tak naprawdę nigdy się nie wydarzyły. Często fantazjuje, leży na trawie patrząc w niebo i śni na jawie. W jednym z odcinków został kapitanem żaglowca Smerf II , założył czapkę marynarza i wydawał rozkazy. Ogólnie Marzyciel jest nielubiany przez inne smerfy z wioski, postrzegany jako ktoś bezużyteczny. Szczególnie niechętnie do niego podchodzi Ważniak.
Smerfy Dziadek - Dziadek smerf pojawił się nieoczekiwanie w wiosce po 500 latach nieobecności. Wzdłuż i wszerz przemierzył cały świat tak wiec ma ogromną wiedzę, którą chetnie podzieli się z resztą smerfów. Aby odnowić moc Kamienia Długowieczności razem z grupą wybranych smerfów wyrusza w daleką podróż po cztery żywioły. Dziadka smerfa możemy łatwo rozpoznać po żółtym ubiorze oraz długiej, sięgającej ziemi brodzie. Zwykle podpiera się laską i chodzi lekko przygarbiony, jak na swój wiek porusza się całkiem żwawo.
Smerfy Architekt - Architekt to Smerf który uwielbia projektować. Ma własną wizję Wioski Smerfów gdzie zamiast małych chatek widzi wysokie wieżowce. Jednak Smerfy są przywiązane do domów w kształcie grzybków i nie podzielają fascynacji Architekta. W jednym z odcinków Architekt wraz z pracusiem budują wieżowiec lecz ich przedsięwzięcie kończy się fiaskiem. Wieżowiec ogarniają płomienie doprowadzając do jego zniszczenia. Po nowoczesnym projekcie pozostają tylko zgliszcza które upodobały sobie ptaki
Smerfy Drwal - Ten Smerf jak łatwo się domyśleć jest specjalistą od ścinania drzew. Kosztuje go to jednak dużo wysiłku bo Drwal kocha drzewa i jego wrażliwe serce płacze kiedy jedno z nich upada na ziemię. Drwal ma jednak bardzo ciekawą zdolność, otóż potrawi rozmawiać z drzewami a te posłusznie upadają właśnie tam gdzie skieruje je Drwal. Ten smerf nosi charakterystyczną koszulę w kratę, czapkę z bąblem oraz w ręku ściska toporek. Drwal szczególnie zasłynął kiedy to zbudował tratwę, dzięki temu powiodła się ucieczka przed Gargamelem.
Smerfy Tropiciel - Ten smerf dlatego jest tak dobry w tym co robi ponieważ ma wspaniały węch, może nawet lepszy od psa. Dzięki temu bardzo szybko znajduje trop i potrafi odnaleźć zaginioną osobę. Tak było w przypadku kiedy Papa Smerf z kilkoma innymi smerfami zostali uwięzieni w zamku króla Argona. To właśnie Tropiciel odnalazł ślady i miejsce gdzie przetrzymywane są smerfy, porwane przez złego czarownika Mordena. Poza tym ten smerf potrafi również przewidywać pogodę. Jego znakiem rozpoznawczym jest kolorowe pióro wpięte w czapkę.
Smerfy Nat - Nat jest ogromnym miłośnikiem przyrody i jak żaden inny smerf kocha zwierzęta, potrafi ryzykować własnym życiem w ich obronie. Łatwo mu zaprzyjaźnić się ze zwierzętami bo zna ich mowę. Poza tym uwielbia chodzić na długie spacery po lesie podziwiając krajobrazy. Smerf Nat chodzi na bosaka, nosi wiklinową czapkę oraz brązowe ogrodniczki. Jest najmilszym i najbardziej przyjaznym smerfem z wioski oraz jednym ze smerfów odpowiedzialnym za stworzenie Sasetki. Nat jako jedyny potrafi porozumieć się ze smerfem Dzikusem.
Smerfy Dzikus - Smerf Dzikus, kiedy był niemowlęciem, został upuszczony przez bociana, który niósł go do wioski smerfów. Bocian oberwał piorunem podczas burzy i dlatego nastąpił ten tragiczny wypadek. Smerf Dzikus spędził więc swoje dzieciństwo wśród wiewiórek, został przez nie wychowany i nauczył się ich mowy. Jest bardzo zręczny, skacze na linach niczym Tarzan. Posiada czapkę wykonaną z liści oraz przepaskę na biodrach. Nie zna mowy smerfów, jedynie smerf Nat go rozumie. Czasem ma dziwne, zwierzęce odruchy, drapie się za uchem niczym pies.

Smerfy Wełniak - Ten smerf jest odpowiedzialny za dostarczanie wełny do wioski. Ponieważ smerfy nie zajmują się hodowlą owiec, Wełniak zbiera ją z pobliskiego stada należącego do ludzi i zostawia w zamian kosz smerfojagód. Dzięki jego pracy smerfy mają materiał na uszycie nowych ubrań. Wełniak nosi czapkę z wełny, czerwoną chustkę pod szyją i brązowy pas do którego zwykle ma przytwierdzone nożyce do strzyżenia owiec.

W wolnym czasie jeździ na ropuchach i strzela ze śrutówki.

Smerfy Mechaniczny Smerf - Smerf Pracuś widząc jak dużo pracy mają smerfy postanowił im pomóc i zbudował tego oto smerfa. Niestety szybko się on popsuł za sprawą ciekawskiego Ważniaka, który pomieszał i poprzestawiał mu trybiki. Spisany na straty Mechaniczny Smerf pewnej nocy cudem ożył samoistnie i o dziwo nabrał ludzkich uczuć. Nie potrafi mówić, ale wszystko rozumie. Przypadkiem trafił do zamku młodego księcia Gerarda i uchronił go przed śmiertelnym spiskiem, który miał pozbawić go korony.

 

  Wioska Smerfów - kontakt: pluszczuok@gmail.com

 

Smerfowa strona fanowska dla dzieci - Zapraszamy

POLECAMY:

puzzle online

 

Zagra w puzzle online układanki SMERFY