TROCHĘ HISTORII O SMERFACH

Peyo pierwszy Smerf

Daleki potomek pirata Robert Culliford, Peyo (którego prawdziwe imię to Pierre Culliford) urodził się w Brukseli 25 czerwca 1928. Nikt nie wie czy pierwszym wyrazem jaki wymówił był „Schtroumpf”…

 

W skrócie o twórcy smerfów

Jego pierwsze imię to: Pierre

Nazwisko: Culliford

Język: Francuski ( i trochę Smerfowego)

Miejsce zamieszkania: Bruksela (Belgia) – stolica gofrów i Manneken Pis (figurka siusiającego chłopca)

Zawód: komik

Jest również ojcem: Johan i Peewit ( Smerfy), Poussy ( niezdarny i złośliwy kot); Steve Strong ( młody chłopak obdarzony niezwykłą siłą, który traci tę siłę po złapaniu przeziębienia).

zdjęcie Pierre Culliford pierwszy smerf

 

Pierwsza praca Peyo

Rok 1928, Nowy York, właśnie wyświetlają  pierwszy film mówiony, w Walt Disney robi pierwsze szkice myszki Miki.

 

Dnia 25 czerwca tego samego roku na przedmieściach Brukseli przychodzi na świat niemowlę o imieniu Pierre Culliford.

 

Z powodu przedwczesnej śmierci jego ojca, Peyo musi zacząć zarabiać na życie w bardzo młodym wieku. Pierwszą pracę dostał w małym kinie o nazwie „Le Mirano” jako kinooperator.  Filmy fantastycznonaukowe i  średniowieczne miały na niego ogromny wpływ i inspirowały go przez całą karierę artystyczną.

 

Zabawne fakty: palenie było zabronione w pracowni kinooperatora więc Peyo wynalazł sposób jak nie dać się złapać: gdy szef wchodził do pomieszczenia Peyo chował zapalonego papierosa w buzi.

 

Przed Smerfami

Jako kolejne zajęcie omalże nie wybrał pomocy dentystycznej. Na szczęście  został zatrudniony przez studio bajek, gdzie pracował z niektórymi najbardziej wpływowymi artystami komiksowymi takimi jak Franquin (Marsupilami) i Morris (Lucky Luke). Podczas bajki o nazwie „ Le cadeau á la feé” (Prezent dla wróżki) te małe niebieskie chochliki z kwiatkami zamiast czapek pojawiły się po raz pierwszy, robiąc wielki bardzo smerfny tort. Niestety studio zamknięto i Pierre Culliford zdecydował się przejść na komiksy.

 

Gdy zdecydował się na pełnoetatową karierę artysty komiksowego, Peyo, który nadal podpisywał się pełnym imieniem i nazwiskiem, zdecydował o potrzebie posiadania przydomku artystycznego. Znalazł on inspirację w swoim dzieciństwie, miał on wtedy przydomek ‘Pierrot’ jednak jeden z jego kuzynów nie potrafiąc wymawiać litery ‘r’ nazywał go „Pe-yot”.

 

Kapitan Coky

Po kilku nieudanych próbach z komiksem o piracie (Captain Coky), Peyo zdecydował rysować to co tak naprawdę kochał, opowieści oparte na czasach średniowiecznych. Publikował w kilku gazetach codziennych. Dla belgijskiej gazety ‘Le Soir’ i magazynu ‘Spirou’ rysował komiksy o Johanie. Johan wkrótce okazał się ogromnym sukcesem i głównym bohaterem magazynu. Paź królewski, Johan, i jego przyjaciel Peewit, mieli niezliczoną ilość śmiesznych przygód broniąc nieszczęśników w królestwie.

 

Narodziny Smerfa

Pisząc dziewiątą książkę o Johanie i Peewit, Peyo potrzebował grupy chochlików do budowy magicznego fletu. Przypomniał sobie posiłek z przyjacielem André Franquin (Marsupilami) gdy chciał poprosić o sól, lecz nie pamiętając słowa poprosił o ‘smurf’. Franquin podał mu sól mówiąc Proszę ‘smurf’. Gdy skończysz już ‘smurfować’ to ‘smurfnij’ ją z powrotem. I tak właśnie nazwa dla małych chochlików została wynaleziona. Na 38 stronie książki nagle pojawia się mały głosik „ Uważaj jak smurfujesz. Omal mnie nie przesmerfowałeś!” Wtedy zza kamienia wychodzi chudy niebieski chochlik, to właśnie moment kiedy każdy po raz pierwszy zobaczył Smerfa.

 

Chcemy Smerfy

Czytelnicy natychmiast zakochali się w uroczych, psotnych istotach które uwielbiają się bawić, żyją w domkach o kształcie grzybka i mówią dziwnym lecz wspaniałym językiem. Czytelnicy chcieli więcej smerfów w kolejnych epizodach.

 

Smerfy w latach 60 tych

Wydział reklamy natychmiast dostrzegł potencjał Smerfów. Firmy takie jak BP, Kellogg’s, Côte d’Or  i BN wykorzystały niesamowitą popularność Smerfów.

Jednakże, największy sukces osiągnęły figurki smerfów sprzedawane przez Bully a później Schleich.

 

Magiczny Flet

Smerfy po raz pierwszy wystąpiły w belgijskiej telewizji jako seria krótkich animowanych filmików, kręcona przez TVA Dupuis  (studio telewizji animowanej Charlesa Dupuis). Kilka lat później w 1975 roku, Belvision – belgijskie studio produkcyjne wyprodukowało pełnometrażowy film oparty o ‘Magiczny Flet’ i to właśnie przyniosło Smerfom największy sukces. Film był emitowany w Belgii, Francjii i Holandii.

 

Co dziś zobaczymy w Smerfach?

W 1981 roku, Smerfy zadebiutowały w amerykańskiej telewizji (NBC TV Channel), dzięki sławnym kreskówkom produkowanym przez Hanna-Barbera Studios, które także nakręciło Toma i Jerrego i Flinstonów. Ale to nie koniec sukcesów – Smerfy były emitowane na całym świecie, nawet w krajach które nie znały komiksów o Smerfach. Nawet teraz, 30 lat później, kreskówki Hanna Barbera (Smerfy wystąpiły w 256 odcinkach!) są nadal emitowane co dzień na głównych kanałach na całym świecie.

 

Sukces planetarny

Sukces Smerfów stał się planetarny w latach osiemdziesiątych ze względu na kreskówki. Istnieje niewiele miejsc gdzie Smerfy nie są rozpoznawane na pierwszy rzut oka, lecz ich nazwy brzmią inaczej w każdym kraju: the Smurfs, die Schlümpfe, Los Pitufos, I Puffi, de Smurfen, les Schtroumpfs…..

Smerfy nie są już ograniczone do strony w książce lub ekranu. Handel eksploduje, Smerfy stają się gwiazdami muzyki techno, zarówno jak inspirują wzrastająco kolekcję popularnych figurek, gier wideo, zabawek….i innych tym podobnych produktów. Ponadto, wiele firm używa Smerfów do reklamy własnych produktów.

 

Tam gdzie Smerfy tam my

W sierpniu 2011 roku, Smerfy powróciły na duży ekran, tym razem w wersji 3D! Film Smerfy to animowana komedia familijna, w której Smerfy się gubią w realnym świecie New York City. Film ten został nakręcony przez Columbian Pictures i sony Animation, wyreżyserowany przez Raja Gosnell. Ten film przedstawi ukochanych, niebieskich bohaterów całej nowej generacji dzieci.

 

Peyo opuścił nas 24 grudnia 1992 roku ale Smerfy kontynuują swoje przygody i spoglądają na swoją nową jeszcze bardziej ekscytującą przyszłość, zawsze gotowe na nowe wyzwania.

 

zagraj w puzzle smerfy

 

 

  Wioska Smerfów - kontakt: pluszczuok@gmail.com

 

Smerfowa strona fanowska dla dzieci - Zapraszamy

POLECAMY:

puzzle online

KATALOGI

Katalog Seo 3PR

POPULARNE
KOLOROWANKI